Krkonošský deník o vánoční výstavě
17.12.2012

Krkonošský deník o vánoční výstavě

Nově opravený Františkánský klášter letos zažívá první Vánoce, a proto se oblékl do svátečního. Výstava s názvem Tenkrát o Vánocích návštěvníkům představuje historické betlémy, vánoční a novoroční pohlednice z přelomu 19. a 20. století a ručně vyráběné vánoční ozdoby.


„Vybranými kousky jsme se zaměřili především na náš region. Největší část betlémů pochází přímo z Hostinného nebo z jeho nejbližšího okolí, jako z Čermné nebo Dolní Olešnice," sdělil ředitel kláštera Tomáš Anděl.

V místnosti bývalé františkánské knihovny a ambitu kláštera jsou k vidění především betlémy vyřezávané ze dřeva a skládací z papíru, různých velikostí. A jako každá výstava, tak i tato se může pyšnit několika raritami.

Jednou je dřevěný betlém z roku 1901, který zhotovil německý tvůrce Heinrich Russ  pro zdejší nemocnici, pro sestry řádu svatého Karla Boromejského. Druhou je betlém deskový z 18. století, malovaný olejem na lepence, který byl i dvakrát vystavován v Praze.

Loni v domě řádu Maltézských rytířů u Karlova mostu a před několika lety přímo na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

„Oba tyto betlémy byly odsouzeny k zániku. Byly v podstatě zachráněny až pět minut po dvanácté. Vyřezávaný byl zaházen sutí a po deskovém už chodili zedníci. Naštěstí jsme je nalezli dřív, než bylo úplně pozdě a ještě se je podařilo zrestaurovat," říká Tomáš Anděl.

Část exponátů je přímo ve vlastnictví městského muzea, zbytek půjčili soukromí vlastníci. Jedním z nich je i vášnivý sběratel artefaktů s vánoční tematikou Karel Hazdra, člen Spolku českých betlemářů v Praze a Českého sdružení přátel betlémů se sídlem v Hradci Králové.

„V současné době se v republice koná obrovské množství výstav betlémů, ovšem všechny jsou zaměřeny na současnou tvorbu. My se zaměřujeme na historické, na ty poctivě vytvořené, které jsou podle mého názoru nejkrásnější a nejromantičtější," dodal Karel Hazdra, který na vernisáži seznámil návštěvníky s historií  betlémů od úplného počátku ve 13. století.


Vánoční výstavu je možné  navštívit až do konce ledna příštího roku.  Vladimíra Junková