Napsali o výstavě betlémů
1.1.2014

Napsali o výstavě betlémů


 Františkánský klášter dýchá vánoční atmosférou, vystavuje betlémy, 2. 12. 2013


HOSTINNÉ - Desítky historických betlémů zaplnily od začátku prosince konvent a výstavní prostory Františkánského kláštera v Hostinném. Většina děl pochází od krkonošských řezbářů, k vidění jsou ale také tradiční králické jesličky. Výstava potrvá do konce ledna.
 
Hlavním lákadlem jsou tři betlémy ze soukromých sbírek, které ještě nikdy nebyly vystaveny. Výtvor Jana Šilhána z roku 1891 ze Železného Brodu, kostelní dřevěný betlém od vysokomýtského řezbáře Františka Mühlbacha z roku 1920, raritou je také domažlický betlém z druhé poloviny 19. století. "Má přes čtyřicet figurek a svou řezbou ukazuje na kvalitu řezbářství na Šumavě. Těchto betlémů se dochovalo velmi málo, betlemářská tradice nebyla v této oblasti tak silná jako například v Králíkách nebo v Podkrkonoší," říká vedoucí kláštera Tomáš Anděl. Zajímavostí výstavy je nedokončený betlém z Náchodska, ke kterému se váže pohnutý příběh. "Jeho autor při trhání třešní spadl ze stromu a zabil se. Pozůstalí zapsali celý příběh na víko krabice, kam betlém uschovali," dodává Anděl.

Začalo to ve 13. století
Nejstarší exponát, podkrkonošský deskový betlém, pochází z poloviny 18. století. Výstavu doplňují snímky a figurky Josefa Schwarzera (1907 – 1985), posledního řezbáře králických figurek, který po roce 1945 v tradici pokračoval. Výstava v bývalém františkánském klášteře je více než symbolická. Právě zakladatel řádu sv. František z Assisi byl prvním tvůrcem betlému vůbec. Došlo k tomu o Vánocích v roce 1223. Po návratu z cesty do Svaté země položil do jeskyně nedaleko Assisi dítě a sloužil zde první půlnoční mši. "Jeho spolubratrům se to natolik zalíbilo, že tuto mši sloužili každý rok a stala se z toho tradice. Stavění betlémů se díky františkánům rozšířilo po celé Evropě," vysvětluje Tomáš Anděl. Kromě františkánů ji v Čechách šířili také jezuité, první jesličky postavili v Praze roku 1560. Zvyk se záhy přenesl do východních Čech. První betlémy vznikly v Jičíně a Hradci Králové.

Autor textu a fotografie: Tomáš Plecháč
http://trutnov.5plus2.cz/52688/frantiskansky-klaster-dycha-vanocni-atmosferou-vystavuje-betlemyČas betlémů. Za výstavou můžete do kláštera, staré radnice i muzea Výstava betlémů.  28.11.2013

Výstava historických betlémů naladí na vánoční atmosféru návštěvníky Františkánského kláštera. Letos ovšem přicházejí pořadatelé s nejednou kuriozitou. „Expozice bude výjimečná nejen počtem. Mezi nejzajímavější bych zařadil malovaný papírový betlém z roku 1891, jehož autorem je známý železnobrodský betlemář Jan Šilhán, nebo vyřezávaný výtvor Františka Mühlbacha z Vysokého Mýta z roku 1920," láká ředitel Františkánského kláštera Tomáš Anděl. Nejrůznější druhy betlémů, představující především zručnost obyvatel z oblasti Krkonoš, Podkrkonoší, Orlických hor ale i Králicka, zaplní téměř celé první patro. „V loňském roce byl o výstavu velký zájem, proto jsme se rozhodli  pokračovat. Vždyť samotný sv. František z Asissi, zakladatel františkánského řádu, byl prvním, kdo betlém v roce 1223 v Itálii postavil," dodává Tomáš Anděl. Výstavu tu zahájí v sobotu v 16 hodin a potrvá až do 31. ledna.

Autor: V Junková
http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/cas-betlemu-za-vystavou-muzete-do-klastera-stare-radnice-i-muzea-20131128.html