Porciunkule 2013 v klášteře
3.8.2013

Porciunkule 2013 v klášteře

Františkánský klášter bude během rušné Porciunkule, která ovšem původně byla církevním poutním svátkem, místem oddechu od všudypřítomného shonu. Podívejte se na program:


Porciunkule je tradiční pouť pořádaná vždy první srpnovou sobotu, v několika českých městech. Tato slavnost je spjata s řádem Františkánů. 

Název je zkomolením italského místního jména Porzioncula, Porziuncola či latinsky Portiuncula (údělíček, podílek, malý pozemek). Jde o kapličku v Assisi, která se dnes nachází uvnitř baziliky Panny Marie Andělské (Santa Maria degli Angeli). Je považována za kolébku františkánského řádu. Jeho zakladatel, sv. František z Assisi, kostelík získal pro svou řeholi, založil zde společně se svatou Klárou řád klarisek a zde také v roce 1226 zemřel. Podle legendy obdržel svatý František od papeže Honoria III. pro tento kostelík privilegium plnomocných odpustků. Papež Sixtus IV. je rozšířil na všechny kostely prvního a druhého řádu sv. Františka, zatím jen pro františkány. V roce 1622 bylo privilegium rozšířeno Řehořem XV. pro všechny věřící, kteří po zpovědi a svatém přijímání navštěvovali tyto kostely v určené dny. Později téhož roku rozšířil Řehoř privilegium i na všechny kapucínské kostely. Pozdější papežové je rozšířili na všechny kostely s nějakým vztahem k františkánskému řádu.

První Porciunkule v Hostinném se uskutečnila roku 1684 u příležitosti dostavby kláštera.