Výstava: Mandaly ve znamení čtyř žívlů
30.5.2013

Výstava: Mandaly ve znamení čtyř žívlů

 

Život s handicapem a mandaly ze Sluneční

     Škola ve Sluneční není žádným začátečníkem v oblasti výtvarné tvorby. Vzhledem ke zdravotnímu handicapu (vzděláváme děti s lehkým až těžkým mentálním postižením, děti s kombinovanými vadami a autismem) je právě výtvarná tvorba jedním z významných komunikačních prostředků. Zároveň jejím prostřednictvím ukazujeme svému okolí, odborné i laické veřejnosti, jak šikovné naše děti jsou, jak i ony umí rozdávat radost a vyvolat úsměv na tvářích rodičů, přátel,  návštěvníků výstav, akcí a projektů, které realizujeme. Významnou a  vydařenou  akcí byl např. dvouletý projekt s názvem „Jsme jiní?“ aneb „Děti tvoří pod vedením profesionálních umělců“, který byl završen galavečerem ve společenském centru Uffo (listopad 2011).  Na  jaře 2012 jsme již ale měli v hlavě nové plány. Zatímco děti malovaly krásné a veselé golfové míčky pro Grund Resort v Mladých Bukách,  my dospělí jsme již plánovali podzim. Velmi inspirativní pro nás bylo setkání se Zuzanou Řezáčovou – Lukáškovou při arteterapeutickém semináři, který jsme pořádali pro pedagogické pracovníky. Tady vznikl nápad zrealizovat podzimní setkání rodičů a dětí při společném tvoření mandal.  Proč právě malování mandal a proč společná tvorba rodič a dítě? Toto spojení se nám zdálo přímo ideální pro naplnění našich cílů při práci s dětmi, kterými jsou: jednota, harmonie a  rovnováha.  Abychom posílili dětskou duši tak, aby zářila a vysílala do svého okolí pozitivní a jasnou energii, aby se dětem stejným dílem i energie vracela, je zapotřebí, aby jednota, harmonie a rovnováha byly posilovány i v bezprostředním okolí dítěte. Za základní stavební kámen považujeme vazbu, vztah a spolupráci mezi rodičem a dítětem, dítětem a školou, školou a rodičem. Tento trojúhelník posilujeme v každém jeho vrcholu.  Tvoření mandal toho bylo krásným důkazem. Dojemné a příjemné bylo pozorovat lektorku Zuzku Řezáčovou-Lukáškovou,  maminky a jejich děti zabrané do činnosti, vidět jejich radost z výsledku a příjemně stráveného dne. Maminka i dítě se poznávaly vzájemně v  netradiční situaci. Nezahálely ale ani děti, jejichž rodiče do školy nemohli přijít. I ve třídách, pod vedením učitelů vznikaly mandaly plné invence, plné energie. V závěru dopoledne si děti vytvořily mandalu před hlavním vchodem do budovy. Každé ráno si tak ještě před vstupem do školy mohou nabrat energii i dobrou náladu.
     Opět vznikla díla hodna toho, aby je shlédlo širší publikum. Zatímco v Hostinném vznikaly mandaly pod někdy méně obratnými prstíky malých malířů, paralelně v Mladých Bukách ve firmě Grund  seděli u svých počítačů profesionálové a tvořili své vlastní mandaly určené pro textilní zpracování. Přišel nový nápad – vystavovat společně s firmou – prostřednictvím konfrontace profesionálního a dětského pohledu na tvorbu mandal upozornit na to, že v možnostech každého jednotlivce je obohatit toho druhého. Pro uspořádání nové výstavy a vernisáže na téma „Mandaly ve znamení 4 živlů“ se nám naskytly ty nejlepší podmínky. Můžeme se tentokrát prezentovat v krásných rekonstruovaných prostorech Františkánského kláštera v Hostinném.

Základní škola Sluneční a Grund, a. s. vás proto srdečně zvou na vernisáž, která se bude konat 30. května 2013, v 17,00 hodin. Výstava potrvá do konce srpna.

   Na hosty vernisáže čekají krásná překvapení, účast na společné tvorbě velké mandaly, hudební vstupy žáků ZUŠ, tematická hra na tibetské mísy, divadélko našich dětí s Ivetou Duškovou a Petrou Bílkovou a samozřejmě velký kulturní zážitek z výstavy samotné. Vernisáží a výstavou nás bude jako tradičně provázet patron naší školy Jaroslav Dušek. Přijměte tedy srdečné pozvání. Přijďte si mezi nás načerpat  energii a příjemně se pobavit.
Za ZŠ Sluneční a Grund, a. s. Iva Faltová