Napsali o muzeu
5.6.2012

Napsali o muzeu

Město Hostinné láká turisty na nové muzeum.

Vzácností expozice v Hostinném jsou ručně vyřezávané včelí úly a kolekce obrazů z původního inventáře františkánského kláštera.


    Třebaže expozice ještě není zcela dokončená, už teď nabízí k vidění řadu zajímavých exponátů. Perlou rozsáhlé sbírky je kolekce deseti dřevěných úlů z 18. století. Devět z nich je zdobeno figurální řezbou s křesťanskými motivy a jejich tvůrci byli samotní františkáni. „Je to rarita z několika důvodů. Jednak stářím a zachovalostí, jednak počtem. Podobně ucelený soubor není běžně k vidění,“ říká vedoucí muzea a městský kronikář Tomáš Anděl.

   
   
Další chloubou je 18 olejomaleb – lunet ze 17. století. Ty byly součástí původní výzdoby kláštera. „Objekt by od roku 1950 opuštěný, později sloužil jako sklad a z původního inventáře se prakticky nic nedochovalo, kromě těchto obrazů, což je velká vzácnost. Malby ale mají hodnotu i sami o sobě,“ doplňuje Anděl. Město přitom o dílech dlouhá léta nic nevědělo, teprve před dvěma lety došlo k jejich objevení na faře v Dolním Lánově. Obrazy tehdy byly v katastrofálním stavu.

   
    Ke zhlédnutí je toho v muzeu mnohem víc. Návštěvníci zde mimo jiné najdou originály zbraní z husitských válek, dobový měšťanský pokoj, selskou světnici, keramiku, náboženské plastiky a další exponáty mapující dějiny Hostinného od 13. století do období baroka. Na konci června přibude expozice věnovaná rodákům a významným osobnostem, spjatým s městem a také zvláštní místnost o životě františkánů. Příslušníci řádu přitom cely, kde jsou dnes nainstalovány sbírky, ještě před šedesáti lety obývali. „Na podzim začneme připravovat druhou část expozice. Bude sahat až do roku 1948 a počítáme s tím, že ji zpřístupníme v příští sezoně,“ naznačuje další plány Tomáš Anděl. Kromě muzea se ve zrekonstruované klášterní budově nachází nová městská knihovna s čítárnou a přednáškový sál. Opravy vyšly na padesát milionů korun, šestačtyřicet milionů pokryla dotace z evropských fondů.

 
Text a foto: Tomáš Plecháč