Napsali o muzeu
1.8.2012

Napsali o muzeu

 NESLAVNÝ HOSTINSKÝ RODÁK VIKTOR LUSTIG  


Do světových dějin se zapsal jako muž, který dokázal prodat Eiffelovu věž. A to hned dvakrát. Všeobecně se má za to, že se narodil v Hostinném. Jeho portrét proto nechybí v nedávné rozšířené muzejní expozici Františkánského kláštera, věnované významným rodákům. Řeč je o podvodníkovi Viktoru Lustigovi. Jenže s jeho původem je to možná všechno trochu jinak. 

Krkonoše, nebo Rusko?

Když ho v roce 1934 zatkla v Chicagu americká policie, jako své rodiště uvedl Arnau, tedy dřívější německý název pro Hostinné. Krkonošské město coby místo narození slavného podfukáře a hochštaplera od té doby převzali i jeho životopisci. Do bádání o Lustigově původu se před časem pustil také hostinský historik a kronikář Tomáš Anděl. A výsledky jsou víc než zajímavé. " Do konce druhé světové války existovalo ještě jedno město Arnau, nacházelo se v bývalém východním Prusku. Dnes leží v Kaliningradské oblasti, která je ruskou enklávou ve východní Evropě, a jmenuje se Marjino. To by mohlo být rovněž Lustigovo rodiště," říká Tomáš Anděl, který je zároveň vedoucím muzea a autorem nové expozice o dějinách města.

Důkazy chybějí
   
Oficiální a zažitou verzi zpochybňují i další zjištění. Podvodníkovo jméno totiž nefiguruje v žádných radničních knihách a dokumentech. "V městských matrikách Hostinného se jeho jménu s určitostí nenachází. Některé prameny uvádějí, že byl synem židovského obchodníka, který po určitou dobu ve městě vykonával funkci starosty. To je však omyl. Žádný hostinský starosta se tak nejmenoval. " vysvětluje historik. Jasno by do celé záhady mohly vnést židovské rodné knihy. I příjmení Lustig poukazuje na židovské kořeny. Jenže v Hostinném synagoga nebyla a tu trutnovskou nacisté během Křišťálové noci v roce 1938 zničili. Nenávratně tak zmizely židovské matriky a další listiny.

Kuriozita muzea 
 

Pravda o původu muže, jenž vešel do dějin kriminalistiky, dnes už není možné ověřit. "Každý se zajímá o  Lustigovy podvody, nikdo už o jeho původ. Chtěl jsme vědět, jestli se skutečně narodil v Hostinném, jak při zatčení uvedl. Nemáme o tom žádný archivní důkaz.," dodává Anděl. Své místo přesto slavný zločinec v dějinách města, a tedy i místního muzea má. "Je to spíš kuriozita. Máme mnohem významnější rodáky, jakými byli vynálezce hlubotisku Karel Klíč nebo významný chemik prof. dr. Emil Votoček, ke kterým je potřeba se hlásit a kteří město proslavili mnohem víc." uzavírá Tomáš Anděl. Také proto je Lustigův portrét v hostinském muzeu graficky oddělen a uveden výmluvným nadpisem - Neslavný rodák.      

Tomáš Plecháč, Krkonošský denník